Recent Posts

sobota, 5 listopada 2011

henna



Henna czyli lawsonia bezbronna.
Krzewy te najlepiej czuja się w klimacie gorącym, tak jak na wschodzie Maroka, na ternach gdzie temperatura przekracza 35 C. Uprawia się ją najczęściej w oazach, ta ze zdjęcia pochodzi z oazy w okolicach N'Kob i jest bardzo dobrej jakości czyli nasłonecznione liście krzewu gromadzą duże ilości czerwono - pomarańczowego barwnika lawson (naftochinon ).



Aby wytworzyć barwnik, liście krzewu suszy się tak aby powstał proszek, zielonkawy. Podróżując po Maroku np. doliną rzeki Draa, można kupić ów  proszek w sklepach spożywczych, od ulicznych sprzedawców, na "souk" ( targu) .
Każda Marokanka wie, jak wykorzystać właściwości henny i użyć tej rośliny do ozdoby ( malując ciało, wzmacniając włosy ), jako lekarstwo ( ma właściwości: antyseptyczne,  przeciwgrzybiczne , ściągające skórę i zapobiegające  poceniu stóp i rak, łagodzi zrogowacenie skóry pięt ) oraz w celu odgonienia złych uroków i "na czary".
Jak zrobić samemu w domu pastę do malowania: jak już zdobędziesz proszek, to rozcieńcz go albo sokiem z cytryny albo oliwa z oliwa i woda - uzyskasz w ten sposób naturalnie przyrządzą pastę z henny do malowania. Można dodać trochę zmielonej kawy, następnie taką pastę należny zostawić na kilka godzin bez dostępu powietrza aby wydzielił się barwnik. Naturalna henna jest rudo - pomarańczowa , można tez znaleźć tak zwaną "czarną hennę" ale w większości jest naszpikowana chemią ( jak jest domowej roboty to dodaje się do zielonego proszku z henny trochę indygo, wówczas można uzyskać ciemny kolor ). Należy uważać na tą " czarną hennę" gdyż może bardzo podrażnić skórę.
Malowanie ciała henna w Maroku to ważny rytuał w codziennym życiu ale też rytuał związany ze wszystkimi uroczystościami jak: ślub, obrzezanie, święta religijne,  "mussemy"  i inne znaczące  wydarzenia. Ciało malują i kobiety i mężczyźni i dzieci .  Tradycyjna  "henna berberyjska " to nią są kwiatowe lub roślinne elementy malowane głównie przez młode dziewczyny a takie "placki" wewnątrz dłoni na opuszkach palców i prawie całe stopy są "zanurzone" w hennie. Taka "dekoracja" ma praktyczne znaczenie, chroni skórę przez silnym słońcem, przed wysuszeniem , pękaniem...
Jak kobieta ma "wielkie wyjście" i chce ładnie wyglądać to maluje roślinne elementy i kwieciste na swoim ciele. Na przykład przed ślubem, kiedy to dziewczęta zbieraj się razem w domu panny młodej i ozdabiają się nawzajem, malując te piękne wzory często przez kilka godzin lub cały wieczór.


Mówi się, ze po ślubie dziewczyna nie musi nic robić dopóki utrzymuje jej się henna na dłoniach. Przeważnie są to 2 tygodnie. 


Jak już mamy namalowany wzór to należny odczekać aż zaschnie, następnie zeskrobać a potem utrwalić wzór delikatnie obmywając go wacikiem nasączonym herbata.


Ot, i to całą historia. Dodam jeszcze ze na zdjęciu możesz zobaczyć jak wygląda naturalna henna, rozrobiona sokiem z cytryny. Dla kobiet w Maroku malunki henną maja dwojakie znaczenie: albo praktyczne, szczególnie na pustyni gdzie jak pisałam bardziej chronią się przed słońcem niż dekorują oraz eleganckie jak nasz "manicure " kiedy udają się na imprezę :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz